Navdušujemo za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.


ČE NE GRE Z ZOBMI, VZAMEMO ŽAGO

20 marec 2017

Slovenski študenti na tehnični fakulteti v Nemčiji so profesorja, Nemca, vprašali kakšna je razlika med njimi in nemškimi študenti. Odgovoril je s primerom: »Če bi vam in našim študentom dal nalogo, naj pregriznejo leseno mizo na pol, bi se Nemci zagnali, krvaveli in si polomili vse zobe, a mizo pregriznili. Vi pa bi mogoče dvakrat ugriznili, videli, da to ne bo šlo zlahka in začeli iskati žago.«

Tako je v torek, 21. marca na Gimnaziji Vič, z anekdoto o slovenskem inženirskem narodu na dogodku 'Ne teslo. Tesla bom!', ki se je odvil v okviru projekta Inženirke in inženirji bomo! zbrane nasmejal Aleš Prešern, vodja divizije Power Generation Services iz Siemensa. Prešern, 'glavni krivec', da je prav v krški nuklearki od januarja letos vgrajen prvi 3D naprintan del v nuklearni industriji na svetu, mladim svetuje: »Če vam to kar delate ni najbolj všeč, zamenjajte!«

Tudi neformalne izkušnje štejejo

Podobno razmišlja Zdravka Zalar, direktorica podjetja SmartIS, tudi nekdanja dijakinja Gimnazije Vič: »Tisto, kar delate, delajte s strastjo. Življenje gre s svetlobno hitrostjo naprej, zato vedno iščite novo znanje.«

Vsi sogovorniki so se strinjali, da je treba vedno preizkušati nove stvari, imeti odprte oči in ostajati radoveden. »Z udejstvovanjem v raznih društvih in različnih aktivnostih boste pridobivali izkušnje in gradili svojo mrežo poznanstev. Ob vstopu na trg dela morda res ne boste imeli formalnih izkušenj, imeli pa boste neformalne. Z njimi boste v prednosti pred drugimi kandidati, saj izkazujejo tudi to, kakšna oseba ste,« je poudarila Laura Smrekar, partner in vodja marketinga ter odnosov z javnostmi v družbi Competo.

Boj za talente poteka že na fakultetah

Kakšna znanja ponuja fakulteta, je zbranim dijakom in dijakinjam orisala nekdanja dijakinja gimnazije, danes študentka Fakultete za računalništvo in informatiko ter mentorica na Zavodu 404, Petra Maršič: »Šele, ko prideš na fakulteto spoznaš, kako pomembna je ekipa. Da ljudem v njej lahko zaupaš, da bo vsak opravil svoje naloge, ne pa da ti delaš namesto drugih.« Mladim je svetoval tudi Krištof Rener, strojni inženir iz podjetja Elaphe pogonske tehnologije: »V predmete, ki so vam na fakulteti všeč se poglobite, druge pa samo opravite. Raje delajte na projektih.«

Jaka Črnivec, University Alliances Manager iz podjetja SAP je tako povzel svoje misli: »Proaktivnost te lahko daleč pripelje. Boj za talente danes poteka že na fakultetah, saj podjetja želijo priti v stik z najboljšimi kadri, ki bodo definirali prihodnost.« 

Foto: Gimnazija Vič

Več o projektu: http://talentsrule.org/sl/