Navdušujemo za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.


Pot do uspeha vključuje zastavljene cilje, nenehno učenje, vztrajnost ter plan B

10 april 2023

V sredo, 5. aprila 2023, smo za inženirstvo in naravoslovje navduševali dijake na Gimnaziji Ilirska Bistrica, ki deluje v sklopu ŠC Postojna. Skozi pogovor so inženirji z različnih področij z dijaki delili zanimiva dejstva o svojem delu in izkušnjah ter jim podali nasvete, ki jim bodo pomagali pri nadaljnjem odločanju za študiju.

Zanimanje za naravoslovje v otroštvu rodi inženirja

Živo Trtnik, inženirko kemijskega inženirstva ter vodjo oddelka Center za metalizacijo in vodjo razvojne skupine v podjetju Kolektor ATP, je od nekdaj zanimalo naravoslovje. Zakaj in kako stvari delujejo sta bili vprašanji, na kateri danes lahko išče odgovore kot inženirka. Po končani gimnaziji se je v iskanju odgovorov odločila za nadaljnji študij za študij kemijskega inženirstva. Tudi Jasmino Rijavec, inženirko geologije in glavno geologinjo v podjetju Marmor Sežana, je narava zanimala od nekdaj: »V prostem času sem se ukvarjala z jamarstvom in tako prišla v stik z geologi. Od tam naprej odločitev za nadaljnje izobraževanje ni bila težka.«

Tudi Ivan Surina, inženir računalništva in informatike ter višji svetovalec za tehnične rešitve v podjetju Selectium Adriatics, je že zgodaj ugotovil, da ga zanimajo računalniki: »Odraščal sem v času, ko še nismo imeli pametnih telefonov. Lahko si predstavljate moje veselje, ko sem v 7. razredu osnovne šole kot nagrado za odličen uspeh dobil svoj prvi računalnik.« Kmalu za tem se je odločil za nadaljevanje šolanja na srednji računalniški šoli. Jana Kebeta, inženirja strojništva, konstrukterja v podjetju ebm-papst Slovenija, pa je strojništvo spremljalo že od samega otroštva, saj je del strojniško naravnane družine: »Za študij strojništva sem se odločil, ker me že od malega zanimajo izzivi, povezani s strojništvom. Uživam v veselju, ko zagledam svoj izdelek. Smer mehatronika, torej mehaniko v povezavi z elektroniko, pa sem izbral, ker me poleg strojništva zanimajo še pnevmatika, hidravlika in tudi elektro krmilje in avtomatizacija strojev

Ključno je vztrajati na poti do cilja

Vemo, da se na poti študija in kariere pogosto soočamo z izzivi. Kebe je z dijaki delil zgodbo, kako je po nekaj tednih želel obupati nad faksom in podjetje, ki ga je takrat štipendiralo, prositi za redno zaposlitev. A plan se ni izšel: »Ravno tisti dan kadrovske službe ni bilo v podjetju. Nato sem si rekel, da bom vseeno še malo počakal in poskusil nadaljevati študij. Na koncu sem ga tudi uspešno zaključil.« Ključno sporočilo, ki ga je dijakom podal, je, da je potrebno vztrajati, še posebej, ko ne gre vse po planu. Treba je verjeti vase, v svoje sposobnosti in delati za zastavljene cilje.

Kebe je kot dijak in študent delal v več podjetjih, saj je želel spoznati čim več narav in sistemov dela. V tem času je nabiral neprecenljive izkušnje: »Dobro je poskusiti različna študentska dela, saj tako spoznaš, kaj te zanima in kaj te ne. Pridobiš pomembne izkušnje, ki ti kasneje pridejo prav.« Med študijem je odprl tudi svoje podjetje: »V glavi sem si oblikoval idealen plan za izdelavo izdelkov. Izkazalo se je, da idealni scenariji ne obstajajo. Vedno gre kaj narobe, imeti moraš pripravljen plan B oziroma si pustiti nekaj rezerve, da se lahko projekt zaključi v roku, ki si si ga zadal. Naučil sem se veliko bolje planirati in kako reagirati v situacijah, ko se aktivnosti ne odvijajo v rokih, ki so zabeleženi v idealnem scenariju.«

S trdim delom do uresničitve ciljev

Pogosta je tudi skrb ob prehodu iz srednje šole na fakulteto. Trtnik je dijakom svetovala, naj bodo potrpežljivi, vztrajni in predvsem naj se dokazujejo: »Če imate svoje želje in cilje, verjemite vase in trdo delajte. Le na tak način jih boste dosegli.« Kot ženska v inženirstvu je dekleta spodbudila: »Včasih se moramo bolj dokazati, a ne smemo takoj obupati. Tudi če v prvem mesecu ali letu ne bodo opazili našega trdega dela, bo kasneje zagotovo vidno. Sploh v inženirskem segmentu, kjer ti velikokrat ne uspe takoj doseči cilja ter vanj investiraš ogromno truda in časa. A ko ti uspe, si resnično zadovoljen in spoznaš, da si naredil nekaj dobrega ter pomembnega.« Rijavec je dodala, naj inženirke in bodoče inženirke verjamejo vase ter trdno stojijo za svojimi odločitvami, saj ravno one velikokrat ponudijo drugačen pogled na reševanje določenega izziva.

Brez strahu v primeru neuspeha

Ob zaključku pogovora so gosti dijakom svetovali, naj v življenju delajo predvsem tisto, v čemer so dobri. Kebe jim je položil na srce: »Delajte tisto, kar vas veseli in bodite dobri v tem. Ne takoj obupati. Tudi če padete izpit prvič, drugič, tretjič, se je potrebno pobrati, verjeti vase ter poskusiti znova. Tako boste dosegli svoje cilje.« Trtnik je svetovala, naj študij izberejo na podlagi lastnih interesov in naj ne bo glavno vodilo zaslužek: »Če boste verjeli vase in pridno delali, boste uspešni. S tem bo prišel tudi denar. Če tekom študija ugotovite, da to ni prava izbira, zamenjajte smer. Naj vas ne bo strah sprejemati odločitev