Navdušujemo za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.


Inženirski poklici so namenjeni temu, da nekaj ustvariš

25 september 2023

V torek, 19. septembra 2023, smo se odpravili na Gimnazijo Vič, kjer smo v sklopu projekta Inženirke in inženirji bomo! izvedli dogodek Ne teslo, Tesla bom! Skupaj smo prebili led z letošnjo prvo predstavitvijo in okroglo mizo ter navduševali dijake z zanimivimi gosti iz inženirskega sveta.

Viki Petrovič, inženirka računalništva in informatike, višja tehnična svetovalka v podjetju Loftware d.o.o., je dejala, da na začetku 2. letnika ni vedela kaj vse lahko študira, kakšne različne smeri obstajajo. Imela je veliko različnih idej, saj jo je zanimalo ogromno stvari. Med drugim tudi veterina. V 4. letniku, ko je odšla na informativni dan, si je ogledala Fakulteto za strojništvo UL, Fakulteto za računalništvo in informatiko UL ter Veterinarsko fakulteto UL, in dejala: »Po predstavitvah sem se odločila za FRI UL, ker mi je bila všeč in zato, ker sem se tam res najboljše počutila. Hkrati se mi je zdelo, da imam tukaj res široko izbiro smeri ter področij, ki jih lahko v življenju počnem.« Dijakom je povedala: »Tudi, če vas zanimajo druge stvari, npr. biologija ali nekaj kar ni striktno računalništvo, lahko to vseeno povežete z drugimi inženirskimi smermi.« Svetovala je, da je tak poklic v okolju zelo zaželen in iskan.

Mitja Robas, inženir računalništva in informatike, vodja izvedbe naprednih rešitev v podjetju NIL, pa je svojo študijsko pot začel malo drugače. Najprej se je odločil za študij fizike. Vendar je kmalu ugotovil, da mu ta smer ne ustreza. Nato se je prepisal na Fakulteto za računalništvo in informatiko in dejal: »Za to odločitev mi nikoli ni bilo žal.« Dijake je spodbudil, da ni nič narobe, če se odločijo za študij, ki jim ne ugaja. Pomembno pa je, da o tem premislijo in se prepišejo nekam, kjer se bodo počutili zadovoljne.

Klemen Krenker, inženir računalništva in informatike, razvijalec programske opreme v podjetju Endava d. o. o., je že v srednji šoli, s pomočjo staršev in svetovalnih delavk, ugotovil, da ga zanima računalništvo. Zato se je vpisal na FRI UL. Dijakom je svetoval: »Na internetu imate veliko virov, poglejte si katere fakultete vas zanimajo. Malo preučite koliko različnih smeri ponujajo in ugotovite kakšne možnosti imate.«

Matic Resnik, inženir strojništva, doktor znanosti (Institut Jožef Stefan), razvojni inženir za mehaniko v podjetju RLS d.o.o., se je za študij na Fakulteti za strojništvo UL  odločil že dobro leto po rojstvu. Namreč, njegova prva beseda je bila avtobus. Dijakom pa je predlagal: »Že letos pojdite na informativne dneve in se seznanite z različnimi študiji ter poklici. Če poznate koga, ki se ukvarja z inženirstvom, vam svetujem, da pojdite do njega. Malo ga povprašajte, kako zgleda njegovo delo. Tako si boste lažje predstavljali poklice.«

Nino Krmac, mag. informacijskih sistemov in odločanja, vodjo skupine za IT koordinacijo, A1 d. d., so računalniške stvari od nekdaj fascinirale. Že v 5. razredu je napovedala, da bo študirala računalništvo. Dejala je: »Čeprav je študij trajal 5 let, mi je bilo na fakulteti tako super, da sem za tem nadaljevala pot na magisteriju. Nikoli mi ni bilo žal, da sem se vpisala na FRI UL. Študentsko obdobje mi je bilo res zdaleč najlepše

Inženirstvo ti lahko odpre vrata do številnih možnosti

Mladi se pogostokrat sprašujejo o tem, ali inženirji v službi opravljajo točno to kar so študirali na fakulteti. Eno izmed vprašanj s strani dijakinje je bilo, kako težko se je kasneje po študiju oz. v službi preusmeriti v druge smeri? Krmac je odgovorila, da ima v svoji ekipi 16 ljudi z zelo različnimi profili. Od zgodovinarke do antropologinje. Poudarila je: »Tisto kar izberete na fakulteti ni nujno, da te definira za celo življenje. Fakulteta ti ponudi marsikaj koristnega, veliko se naučiš in pridobiš.«

Tudi Petrovič se je strinjala in dejala, da imajo v podjetju veliko zaposlenih, ki so prišli iz različnih fakultet. Dodala je: »Super je, ker se lahko veliko stvari priučiš. Važno je samo, da si se pripravljen učiti novih stvari.« Svetovala jim je, naj ugotovijo, kje so zares dobri. Potem pa delajo na tem področju. Tudi, če so študirali popolnoma neko drugo stvar.

Resnik pa je sodeloval v precej različnih timih. Svoje ugotovitve je delil z mladimi: »Na koncu dela vsak tisto stvar v čemer je najboljši. Ne pa točno tisto stvar, ki jo je doštudiral

Premagovanje stereotipov in soustvarjanje boljše prihodnosti

Dotaknili smo se tudi teme o ženskah v inženirstvu. Petrovič, nominiranka za Inženirko leta 2022, je spodbudila dekleta in dejala, da jih je še vedno premalo. Meni, da ženske dodajo drugačno dimenzijo k delu in k temu, kako ekipe funkcionirajo. Dejala je: »Na FRI UL sem prišla iz klasične gimnazije, kjer nismo imeli ravno računalniških predmetov. Strah me je bilo, da ne bom dovolj pametna za to smer. Še posebej me je skrbelo to, da so računalništvo večinoma študirali samo moški.« Vendar je na koncu ugotovila, da so bile njene skrbi čisto nepotrebne, saj se je na fakulteti počutila zelo dobro.

Krmac je dodala: »Punce, pojdite študirati nekaj inženirskega, ker nas je premalo. Inženirski svet vam lahko ponudi res veliko priložnosti. Naredite lahko nekaj na kar boste ponosne, hkrati pa boste soustvarjale boljše okolje. Na tem področju vam nikoli ne bo zmanjkalo izzivov in vedno bo zabavno

Pozanimajte se o inženirstvu in njegovih različnih smereh

Z gosti smo pogovor zaključili z nasveti glede odločanja o nadaljnji študijski poti. Krenker je povedal: »Vede, ki jih danes predstavljamo so res ene izmed najbolj plačanih. Rad pa bi vam položil na srce, da ne izberete študija zaradi plačila. Ko v življenju pridete do neke točke, kjer imate dovolj denarja in živite življenje, ki ga želite, ti dodaten denar ne bo predstavljal tistega vzvoda, ki je potreben, da boste napredovali kot osebe.« Robas je dijakom svetoval naj si izberejo tisto, kar jih veseli in dejal: »Pomembno je tudi razmerje med tem kaj delate, koliko delate in vse ostalo, kar pride zraven.«

Petrovič je dejala, naj se dijaki poskušajo pozanimati, kakšne možnosti obstajajo za študij, katere smeri ponujajo različne fakultete. »Pozanimajte se, vprašajte npr. Chat GPT, kaj dela določen poklic.« Ključno sporočilo, ki so ga gosti želeli podati je to, da naj mladi raziščejo in ugotovijo, kakšne so njihove možnosti, med čim vse lahko izbirajo in kaj vse obstaja. Nato pa naj izberejo tisto kar jih res zanima. Naj se ne ustrašijo, saj to ne pomeni, da bodo morali delati isto stvar celo življenje. Iz tega lahko razvijejo svoje sposobnosti in delajo marsikaj drugega.