Navdušujemo za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.


Ekipa Inženirke in inženirji bomo na 28. NT konferenci

13 oktober 2023

Na največjem slovenskem tehnološko-poslovnem dogodku NT konferenci, smo v torek, 26. septembra izvedli zanimivo predstavitev z naslovom: Znamčenje delodajalca: na kaj se odzivajo mladi? Sodelovale so Metka Škofic, urednica projekta Inženirke in inženirji bomo, Jasna Hengović, Inženirka leta 2020 in Špela Poklukar, nominiranka za Inženirko leta 2022.

NT Poslovni dan 2023 je bil izjemno navdihujoč. Številni vrhunski govorniki so predstavili najbolj inovativne ideje s področja umetne inteligence, digitalizacije ter zdravstva. Zanimive zgodbe in edinstvene predstavitve so med poslušalci vzbudile oz. pritegnile nov pogled na družbo ter svet v katerem živimo.

Tri najpogostejše napake pri nagovarjanju mladih

Na dogodku je Metka Škofic navdušila s predstavitvijo projekta Inženirke in inženirji bomo. Hkrati je poslušalcem podala koristne nasvete o znamčenju delodajalca in napakah pri nagovarjanju mladih. Škofic je izpostavila, da je zelo pomembno, kako podjetje pristopi k mladim ter kdo jim predstavi podjetje. Dejala je, da je pogosto to človek, ki je velik strokovnjak ali mu to pripada po funkciji oz. vlogi v podjetju. Vendar je veliko bolj pomembno, da gre za osebo, ki se bo mladih dotaknila. Povedala je: »Mlade pritegnejo mladi, četudi neizkušeni, ker so jim preprosto bližje po letih in načinu sporazumevanja. Pa tudi starejši zaposleni, ki še vedno »žarčijo« navdušenje nad tem, kar delajo.«

S poslušalci je delila zanimivo dejstvo. Podatki, s katerimi podjetje naredi vtis na poslovne partnerje, mladim pomenijo bolj malo. Vendar pa jih zelo zanima, kako se bodo v podjetju razvijali, h kateri veliki ideji, ambicij ali viziji bodo lahko prispevali. Svetovala je: »Povejte jim, v čem je vaše podjetje najboljše na svetu. Očarajte, s kom sodeluje vaše podjetje, npr. z BMW, ali NASA centrom. Mlade zanima: kaj konkretno bi jaz lahko delal in kako bom rasel (in ne zaostal v razvoju) v vašem podjetju?«

Poudarila je, da je pomembno na kakšen način podjetje mladim predstavi določeno stvar. Da so si poslušalci lažje predstavljali, je s primeri pojasnila situacijo: »Uporaba strokovnega žargona ali kratic, kot so IOT, lean, HR, B minus dva managerji: mladi teh besed ne razumejo in jih ne morejo postavljati v kontekst. Beseda »proces« je srednješolcem tuja, ni del njihovega sveta. Uporabljajte pogovorni jezik, kot bi se pogovarjali s svojim nečakom. Potrudite se, da ste dijakom zanimivi.«

Na koncu je gostom svetovala, naj v podjetjih preizkušajo, sprašujejo ter se izboljšujejo. Tako bo vsak prosces v organizaciji mladim bolj jasen, hkrati pa se bodo hitreje znašli in lažje sodelovali.

Inženirke o mladih

Škofic je predstavitev zaključila z vodenjem zanimivega pogovora. Na odru sta se ji pridružili gostji, Špela Poklukar, nominiranka za Inženirko leta 2022 in Jasna Hengović, Inženirka leta 2020. Poklukar in Hengović sta predstavili svoji osebni karierni poti in poslušalcem podali nekaj dodatnih nasvetov pri pridobivanju mladih v svoje sredine, predvsem, da je plača mladim enako pomembna kot druge bonitete, ki jih podjetje nudi.