Navdušujemo za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.


PODJETJA NE IŠČEJO DELAVCEV, AMPAK REŠEVALCE PROBLEMOV

05 maj 2018

 

Na Gimnaziji Šentvid je v okviru dneva zdravja, ki so ga na šoli obeležili 4. maja, potekal dogodek Ne teslo, Tesla bom! na katerem so se dijaki tretjih letnikov v sproščenem pogovoru s sogovorniki iz gospodarstva pogovarjali o kariernih priložnostih, poklicih prihodnosti in veščinah ter znanjih, ki jih bodo potrebovali, da bodo pri svojem delu uspešni.  V kontekstu dneva zdravja, smo mladim najprej predstavili simulator staranja in nadaljevali s pogovorom, kako ohraniti tudi 'ekonomsko' zdravje.

S karierno odločitvijo je kot z ljubeznijo

V uvodu je mag. Jože Torkar, direktor Energetskih rešitev v Petrolu in predsednik projekta Inženirke in inženirji bomo! mladim izpostavil, da morajo pri razmisleku o nadaljnjem študiju in karieri premisliti o treh stvareh: kaj rad delam, v čem sem dober in kaj okolje potrebuje. »Kako veš, kdaj si izbral pravo stvar? Podobno kot pri ljubezni. Preprosto začutiš,« je dal šaljivo primerjavo in jih usmeril: »Napake boste vedno delali, kdor dela, greši. Pomembno je, da se iz njih naučimo. Na dolgi rok boste šli v pravo smer, če ste pogumni.«

Izziv z izborom karierne poti je imela tudi Dana Maurovič Anžur iz strokovne službe Zbornice elektronske in elektroindustrije, GZS, ki je bila vselej vsestranska, zato se je težko odločila le za eno: »Strašno me je privlačila robotika, ki me je čisto zasvojila. Šla sem na sprejemne izpite elektrotehnike, čeprav je nisem poznala.« Dodala je, da je sploh v tehničnih vodah, potrebno ostati v koraku s časom in nagovorila dijake naj ustvarjajo stvari, ki bodo koristile ljudem.  

Dijaki se zavedajo, da si prihodnost ustvarjajo sami

Med zbranimi sta bila še posebej radovedna dijaka Matevž Matjašec in Brin Colnar, ki sta izpostavila, da mlade zanimajo stvari, ki danes sploh še ne obstajajo. »Del motivacije je, da delaš nekaj novega, nekaj, česar še ni,« in dodala: »Danes smo tu, ker hočemo iz sebe nekaj narediti. Ampak se zavedamo, da je to na nas samih.«

Tega se je že zgodaj zavedal Mark Kalin, mag. poslovnih ved, asistent izvršnega direktorja za inovacije in digitalizacijo poslovanja v podjetju BTC, ki je zaključil štiri magisterije, vmes pa še štiri leta preživel v ZDA: »Bil sem zelo ambiciozen. Pri 20 sem že vodil svoje podjetje. Imel sem določene cilje v življenju. Sam sem bil zelo tečen. Klical sem profesorje, podjetja. Saj ti velikokrat rečejo 'ne', ampak v peto dobiš že prvi 'da'.« Dijake je pozval, naj se veliko povezujejo in spoznavajo: »Oglejte si kolege okrog vas. To so ljudje, s katerimi boste v prihodnosti delali posel

Povezujte nenavadno med seboj

Marjana Dermelj iz Službe Vlade RS za razvoj in evropsko kohezijsko politiko, Sektor za razvojne politike, tako verjame, da so za uspešno prihodnost pomembni: »Drznost, kritično razmišljanje in takšno udejstovanje, ki nam bo omogočilo, da bomo na tem planetu lahko živeli še par tisočletij. Premalo razmišljamo out-of-the-box, kako povezovati druge in včasih zelo nenavadne teme skupaj. To so kompetence kreativnega razmišljanja

Foto: Martin Tegelj