Navdušujemo za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.


»Če oseba ni vedoželjna, v moji ekipi nima kaj iskati«

04 januar 2021

V četrtek, 3. decembra 2020, smo z dijaki Strokovne gimnazije Šolskega centra Kranj izvedli prvi e-dogodek projekta Inženirke in inženirji bomo!. Na daljavo so prisostvovali tudi učenci nekaterih gorenjskih osnovnih šol, ki so jih dijaki želeli navdušiti nad inženirstvom in jih spodbuditi, da tudi sami pokažejo, kaj znajo.

Dijaki inovatorji

Dogodek so otvorili dijaki s predstavitvijo svojih inovativnih projektov, ki so se jih lotili v preteklem letu. Krištof Mohorič, ki se v prostem času rad igra z roboti in jih sestavlja, je predstavil svoj arduino motocikel, Marko Manojlović pa nam je pokazal simulator letenja. Jaka Ropret je pokazal svoje inženirske projekte, ki jih izdeluje s pomočjo 3D-tiska in povedal o svojem zanimanju za vesoljske tehnologije. Tadej Valjavec pa je pokazal nešteto svojih inovacij, od postavitve lastnih sončnih celic do predelanega električnega kolesa in drona.

Elektrotehnika, ljubezen na prvi pogled

»Moja želja po letenju izvira že iz otroštva,« pa je v nadaljevanju na okrogli mizi, ko so mladim svoje poklicne poti predstavili 'sogovorniki iz prakse', povedal Miha Triler, ki je danes pilot helikopterja v Slovenski vojski. Odločitev za tehniško gimnazijo in študij strojništva je bila zato logična in predvidljiva. Zelo podobno zgodbo ima tudi Lea Pilić, tehnologinja robotičarka v podjetju LTH Castings, ki je z vpisom na tehniško gimnazijo sprožila kar nekaj začudenih obrazov, saj bila to nenavadna odločitev za dekle. Kot strokovni predmet je izbrala elektrotehniko: »To je bila ljubezen na prvi pogled. Vedela sem, da bom študirala elektrotehniko.«

Jernej Polič, vodja poslovne enote EMS v podjetju Iskratel, pa je razkril, da se je za študij elektrotehnike odločil, ker je tam našel predmete, ki so ga zanimali. Po nekaj letih kariere v svetu avtomobilskih žarometov se je vrnil nazaj v svet prave elektrotehnike, kot sam pravi. Ob redni službi pomaga tudi v družinskem podjetju, kjer nadgrajuje svoje znanje marketinga: »Vedno sem bil tip človeka, ki ga je privlačilo tisto, česar nisem znal.«

»Fantje so pač fantje«

Domen Balantič, Java razvijalec v podjetju Genis, je v pogovoru izpostavil, da za uspeh pri delu ni pomembno le inženirsko znanje: »Znati moraš sodelovati v ekipi, se prilagoditi, predvsem pa podajati konkretna mnenja in jih ustrezno argumentirati.« Dijakom je svetoval, da te kompetence pridobijo že tekom šolanja z delom na različnih projektih, saj jih je tudi sam dobil z delom v študentskem klubu. Maja Kus, ekspert tehnologije izdelkov v proizvodnji trdnih izdelkov v podjetju Lek, se je strinjala in dodala: »Dobro je, da si komunikativen in lahko dobro sodeluješ s svojo ekipo, pa tudi s tistimi, ki jih ne vidiš vsak dan.«

Pilić, ki je sicer edina ženska v svoji ekipi, je na to temo dodala: »Pomembno je, da si odprt in ne zameriš stvari. Fantje so pač fantje.« Polič, ki v podjetju sodeluje tudi pri izbiranju novih sodelavcev, je povedal, kaj išče pri kandidatih: »Vedno poskušam izbrskati vedoželjnost, da ugotovim, ali bo neznanje nečesa predstavljalo izziv ali težavo. Če oseba ni vedoželjna, v moji ekipi nima kaj iskati.«

Močna volja in trdo delo

Za konec je dijakom Balantič svetoval: »Ostanite vedoželjni. Poiščite si tako službo, ki vam bo v veselje, ne v breme, in stvari se bodo razvijale same od sebe.« Triler je poudaril, da sta tako za pilota kot za druge poklice pomembni močna želja in trdo delo: »Pojdite v to, kar vas veseli. Z jasno vizijo in močno voljo se premagajo tudi najtežje prepreke. Če poskusiš in daš vse od sebe, ne moreš imeti slabe vesti, da se nisi dovolj potrudil, četudi ti ne uspe.« Pilić pa je kot nominiranka za Inženirko leta 2020 nagovorila zbrana dekleta, naj delajo to, kar jih izpolnjuje: »Drage punce, če vam kdo reče, da nekam ne spadate, ve pa si to želite, pojdite to delati. Naj vas ne bo strah.«