Navdušujemo za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.


Zares se začneš učiti v službi

22 marec 2021

V četrtek, 18. marca, smo se na e-dogodku 'Ne teslo, Tesla bom' srečali z dijaki II. Gimnazije v Mariboru. Gostje, uspešni inženirji iz slovenskih podjetij, so dijakom povedali o svoji poti odločanja, iskanju službe, delu in jih svetovali, kako se najbolje pripraviti na prihodnost.

Študij ne definira poklica

Mitja Mitnjek, inženir elektrotehnike ter specialist za kakovostne metode in Agile Coach v podjetju BSH, je že uvodoma poudaril: »Ni rečeno, da boste opravljali poklic, za katerega ste študirali.« Sam danes opravlja delo, ki ni direktno povezano z njegovo izobrazbo. Elizabeta Škrget, inženirka zootehnike, se je strinjala, saj tudi ona v podjetju Lek Veterina opravlja delo tehnologinje ter vodje razvoja in marketinga: »Začneš na začetku, v svojem poklicu, če se izkažeš in pokažeš, da te zanimajo tudi druga področja, pa napreduješ.«

Jan Kramžar, inženir elektrotehnike in strokovnjak za tehnično podporo v podjetju Inea RBT, opravlja delo, ki ga je navdušilo že pred začetkom študija. Računalniki so ga zanimali že od otroštva, tekom srednje šole pa je spoznal, da ga poleg programiranja zanimajo tudi druga tehnična področja: »Robotiko sem videl kot idealno združitev področij, ki so me navduševala: mehanike, elektrotehnike in programiranja.«

Časa za zabavo je tudi med študijem dovolj

Dijake je zanimalo tudi, ali je v študentskih letih mogoče uspešno usklajevati študij in prosti čas. Andi Gal, fizik in razvojni inženir v podjetju VIRS, jih je pomiril, da je tudi med študijem dovolj časa za hobije in zabavo: »Za tisto, kar te zanima, boš vedno našel čas.« Tako Gal kot Mitnjek sta povedala, da študij zaradi zabave nikoli ni trpel, vsi gosti so priznali, da so za uspešno usklajevanje obveznosti občasno žrtvovali tudi spanje. Mitnjek je dodal: »Vedno je dovolj časa za vse, pomembno je le, kako si ga razporediš.« 

Pomemben je izkazan interes

Pomemben dejavnik pri izbiri študija je tudi iskanje službe. Gal je povedal, da težav z iskanjem službe do sedaj ni imel, je pa pomembno, da si se pripravljen učiti: »Ne glede na to, katero delo opravljaš, se moraš velik del priučiti v službi. Na faksu dobiš osnove, večina služb pa je danes zelo specializiranih.« Mitnjek se je strinjal: »Ko prideš v službo, se zares začneš učiti.« Sam je v podjetje vstopil kot štipendist in prav v tem koraku vidi ključno prednost: »Ne glede na to, kateri poklic si boste izbrali, se poskušajte čim prej povezati s podjetji. To je odlična iztočnica za naprej, če se takrat izkažete, težav z iskanjem službe ne boste imeli.« Kramžar je še dodatno pomiril dijake, da nihče ne pričakuje znanja že v začetku dela: »Podjetja ne pričakujejo, da boš vse obvladal, pač pa, da se boš pripravljen učit. Bolj je pomembno, da izkažeš interes in osnovno znanje, potem pa vse to nadgradiš.«

Nobena izbira ni dokončna

Za konec je Mitnjek dijakom položil na srce: »Verjemite vase in sledite temu, kar vas veseli. Če v življenju delaš to, kar te veseli in s tem služiš denar, pa je to 'jackpot'.« Gal je dodal: »Izberite študij, ki vas zanima, vendar se ne sekirajte preveč, če se izkaže, da to ni za vas. Nič ni dokončno, tekom življenja sproti spoznaš, kaj te zanima.« Škrget jim je še svetovala: »Učite se vsak dan, kot spužva sprejemajte znanje od vseh, ki vas lahko peljejo naprej.«