Navdušujemo za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.


MINUS ZA TISTE, KI NE POZNAJO BESEDE 'MI'

17 april 2019

V želji, da bi bilo več Slovencev izumiteljev kot je bil Tesla, smo se v torek, 16. aprila 2019, zbrali na I. gimnaziji v Celju na dogodku 'Ne teslo, Tesla bom!'. S sogovorniki, ki so delili bogate karierne izkušnje, smo želeli zagotoviti, da dijaki ne bodo pristali med 80 % ljudi, ki sovražijo svoj poklic.

V mladosti želel biti vzdrževalec
Svetovalno delo in želja po delu z ljudmi sta Natalijo Premužič, ustanoviteljico in vodjo Zavoda Super Glavce in vodjo projektov FIRST LEGO liga in FIRST LEGO liga Junior, vodili na študij sociologije in pedagogike: »Čisto vse, kar sem se naučila takrat in kasneje, mi je pri nečem prišlo prav.« Doc. dr. Petra Žvab Rožič,asistentka na Oddelku za geologijo Naravoslovnotehniške fakultete v Ljubljani, pred vpisom sploh ni poznala študija geologije. Odkrila ga je na informativnih dnevih:  »Začutila sem, da mi odpira nešteto možnosti, kaj lahko počnem v življenju.« Tako sta uvodoma svoji odločitvi o študiju pojasnili sogovornici.

Bernarda Škrabar, detektivka, podjetnica in direktorica Detektivsko varnostne agencije, je nadaljevala, da jo tudi pri delu še vedno spremlja učenje: »Stalno iščemo znanje, moraš se prilagajati trgu. Svet se digitalizira in tudi mi se moramo učiti vsak dan.« Pomen vseživljenjskega učenja je poudaril tudi Boštjan Dokl Menih, direktor podjetja Gorenje Orodjarna. Kot srednješolec je želel biti vzdrževalec, želja po učenju pa ga je gnala, da se je odločil za nadaljevanje izobraževanja: »Začel sem pogrešati socialni stik s sodelavci. Tega mi niso dali v izobraževalni ustanovah, nihče ni nič povedal o komunikaciji in vodenju.« S študijem MBA na katerega se je pozneje vpisal,pa je vse to znanje pridobil: »Dobil sem popolnoma drugačen pogled na delo, vodenje in organizacijo kot prej s čisto tehnično izobrazbo.«

Filozofija LEGO je v sodelovanju
Premužič, ki danes največ dela z mladimi, je v delu našla svoje poslanstvo: »Opravljam točno tisto, v čemer najbolj uživam.« Prvotni namen projekta, ki ga vodi, je navduševanje mladih nad naravoslovjem, znanostjo, tehniko in uporabo tehnologij v humane namene. Obenem pa z mladimi razvija tudi vrednote: »Spoštovanje, sodelovanje, deljenje so  univerzalne vrednote, ki pridejo prav v vsakem poklicu.« Z dijaki je delila opažanje, ki se pojavlja že pri otrocih: »Slovenci nimamo težav z znanjem, imamo pa jih s sodelovanjem, deljenjem in prodajo. Ne znamo biti ponosni na to kar znamo.« Zato skozi sestavljanje LEGO kock mlade učijo poslušati, slišati in argumentirati. Potrebo po deljenju znanja pa opaža tudi Škrabar, ki v svojem poklicu deluje že 13 let: »Potrebuješ dobre mentorje, starejše detektive, ki svoje izkušnje prenašajo na mlajše.«

Vsako podjetje potrebuje ljudi z različnimi pogledi
Dokl Menih, ki v podjetju sodeluje tudi pri izboru novih sodelavcev, je razkril na kaj so pri zaposlovanju pozorni: »Pravzaprav se najmanj fokusiramo na tehnično znanje.« Opažajo namreč, da se tehnično znanje pridobi s fakulteto, velik problem pa so mehke veščine. Izpostavil je tudi, kakšni ljudje v njihovem podjetju ne delujejo dobro: »Ljudje, ki govorijo le o sebi in besede 'mi' sploh ne uporabljajo, imajo pri meni velik minus. To so ljudje, ki težko delujejo v timu in ne čutijo širšega sodelovanja.«

Dodal je, da v življenjepisih ne išče ocen: »Predvsem me zanima, kaj je nekdo počel poleg šolanja. Iz tega je vidno, ali ima energijo le za tisto, kar je obvezno ali tudi za tisto, kar ga zanima.«

Ne ostanite v okvirjih
Premužič pri mladih vidi tudi pozitiven vpliv tujine: »Videli boste, kaj se dogaja po svetu, da ljudje v drugih državah razmišljajo drugače, imajo pa enake vrednote.«

Dokl Menih je zaključil: »Bodite vztrajni. Pomembno je, da imate in poveste svoje mnenje. Ne bodite znotraj okvirjev.«

Foto: Jože Petrak Zajc