Navdušujemo za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.


NAUČITI SE MORAM POKAZATI SVOJE PREDNOSTI

26 oktober 2018

 

Izbira nadaljnje študijske poti je ena izmed pomembnejših odločitev mladih. Zaradi spoznanja, da določeni poklici, ki jih sedaj opravljamo, čez 10 let ne bodo več obstajali, je še toliko pomembnejša. Na dogodku 'Ne teslo, Tesla bom!' na Gimnaziji Jesenice, smo v četrtek, 25. oktobra, mladim želeli približati prihodnost.

Iztok Klančnik, generalni direktor podjetja Hewlett-Packard Enterprise Slovenija, inženir informatike, danes pa v prvi vrsti manager, je priznal, da je bil v srednješolskih letih 'teslo'. Danes je vse prej kot to, saj s svojim poslovnim modelom, ki ga bo kmalu uporabljal ves svet, dokazuje, da Slovenci obvladamo svoj posel. Pri svojem delu se srečuje z bodočimi zaposlenimi, zanje pa ima nasvet: »Inženirsko znanje pride, vaš pristop pa je tisto, kar morate oblikovati. To kar delate, delajte zavzeto.«

Da je trg odprt, je poudarila Petra Hribšek, zadolžena za rekruting v sektorju Kadri, pravo in korporativno komuniciranje v podjetju Iskratel, ki se dnevno srečuje z inženirji: »Poteka prava borba s talenti in kadri. Podjetje se ne odloča več, koga bo zaposlilo, pač pa se iskalci sami odločajo, katero podjetje bodo izbrali.«

Slovenci raje sedimo zadaj

Dr. Peter Svete, vodja Fizikalne analitike v Razvojnem centru Slovenije, Lek Pharmaceuticals, je  opazil, da smo Slovenci zagnani in imamo občutek za kakovost, vendar imamo svojo posebno lastnost: »Slovenci nismo na prvih mestih, raje se usedemo zadaj. To ne pomeni, da smo slabši, le naučiti se moramo pokazati to kot svojo prednost.« Da se premalo cenimo, je opazil tudi Miha Sprinčnik, nekdanji dijak Gimnazije Jesenice, danes vodja proizvodnje v podjetju Capita MFG v avstrijskem Beljaku, ki velikokrat srečuje odlične slovenske strokovnjake, ki pa ne znajo pravilno pokazati svojih dobrih rezultatov.

Po izkušnje v tujino

Sogovorniki so poudarili tudi pomembnost izkušenj iz tujine. Sprinčnika je tujina pritegnila: »V okviru študentske izmenjave sem eno leto preživel v Nemčiji, od koder sem se vrnil s pozitivnimi izkušnjami glede novih znanj.« V tujino se je vrnil po nekaj letih karierne poti in tam ostaja še danes, saj mu zaradi jezikovnih razlik vsak dan predstavlja nov izziv. Klačnik, ki je tudi nekaj let preživel na Dunaju, mlade nagovarja: »Če imate možnost izkustva tujine, priložnost izkoristite.«

Pomembne tudi prostočasne dejavnosti

Za osebni razvoj in nadgradjo veščin so pomembni tudi hobiji in dejavnosti v prostem času. Dr. Svete, ki se ob zaposlitvi ukvarja tudi z jamarstvom, pravi: »Poslušajte sebe. Če ne drugače, stvari, ki jih radi delate, ohranjajte kot hobi, kasneje pa morda postanejo tudi vaša življenjska pot. Življenje ni le služba, dobro je imeti nekaj, kamor se lahko umaknete od službenih izzivov.«

Sprinčniku izkušnje, ki jih je pridobil kot član skupine Dunking Devils v študentskih letih, danes koristijo pri prehodu v managerske vode: »Pomembno je, da poleg šole naberete izkušnje tudi na drugih področjih, saj vam bodo koristile v prihodnosti.«