Navdušujemo za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.


TEHNIČNI POKLICI SO POKLICI PRIHODNOSTI

17 januar 2020

Prvi dogodek v novem desetletju se je pod naslovom 'Ne teslo, Tesla bom!' v sredo, 15. januarja 2020, odvijal na II. Gimnaziji v Mariboru. Dijakom smo želeli pokazati, kako se odločati, da bodo pri svojem delu srečni in uspešni. Gostje, uspešni posamezniki na svojih področjih, so jim povedali, da ni nič narobe, če se kdaj v življenju zmotijo.

Vedno najdeš pravo pot

Marko Zadravec, študent Fakultete za strojništvo Univerze v Mariboru in bivši dijak II. Gimnazije Maribor, je že v otroških letih rad razstavljal in sestavljal pokvarjene naprave. Odločitev za študij strojništva je bila pragmatična: »Pogledal sem, kaj industrija trenutno potrebuje in kaj me zanima.« Aleša Puklavca, prokurista Zlate gazele 2019, podjetja VIRS, je podobno navdušenje nad tehniko vodilo na študij elektrotehnike. Vendar so ga obdajali dvomi: »Tekom študija nisem bil prepričan, ali je to prava izbira. To sem ugotovil šele, ko sem se zaposlil in se navdušil nad delom, ki sem ga opravljal.«

Ana Bučar, novinarka Televizije Maribor, je po končani srednji strojni šoli študirala strojništvo in gospodarski inženiring. Tik pred koncem študija je ugotovila, da ta smer ni bila prava izbira zanjo, zato je dijakom svetovala: »Tudi, če na začetku ne izberete prave poti, je pomembno, da si to priznate, ko to ugotovite. Nato sledite svojim sanjam in ciljem, na koncu vedno najdeš pravo pot.« 

Tehnični poklici niso rezervirani za moške

Tehnični poklici stereotipno veljalo za bolj moške poklice. Lili Nemec Zlatolas, asistentka na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru, je izpostavila pomembnost žensk na vseh področjih: »Pomembno je, da so ekipe mešane. Navsezadnje tudi prvega poleta na Luno ne bi bilo mogoče izvesti brez znanja ženske.« Bučar je dodala: »To niso poklici rezervirani za moške, pač pa za tiste, ki si to želijo delati in bodo v tem uspešni.«

Voditi vas mora strast

Znanje, pridobljeno na fakulteti, pogosto ni dovolj, ko vstopimo v poslovni svet. Puklavec je zato poudaril pomen vseživljenjskega učenja: »Fakulteta vas bo naučila, kako se učiti, da boste kasneje lažje pridobili nova, specifična znanja.« Zadravec se je strinjal: »Naučiš se, kako izmed vseh podatkov izluščiti bistvene.«

Puklavec, ki v svojem podjetju zaposluje veliko število inženirjev, je poudaril tudi, da ni pomembno le tehnično znanje: »Voditi vas mora strast. Ko v naše podjetje pride mlad inženir, ni tako pomembno njegovo znanje, kot njegova strast do dela. Kdor ima voljo, lahko naredi vse.«

Za konec je Bučar vzpodbudila dijake za študij naravoslovja in tehnike: »Tehnični poklici imajo zelo dinamično delo. To so poklici prihodnosti.«