Navdušujemo za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.


INŽENIR, KI RAZUME POSEL, JE VREDEN VEČ

23 januar 2020

Tradicionalno, zdaj že deveto leto zapored, smo se v ponedeljek, 20. januarja 2020, zbrali na Gimnaziji Bežigrad na dogodku 'Ne teslo, Tesla bom!'. Gostje so zbranim dijakom, ki so na točki odločanja o svojem študiju, predstavili  kaj dobrega za družbo in svet lahko naredijo inženirji.

Pri izbiri poslušajte sebe

Uvodoma je Jana Erjavec, vodja prodaje in razvoja poslovanja v podjetju BioSistemika, dijake nagovorila s svojo karierno zgodbo, ko je po uspešnem doktoratu zaplavala v start-up vode. Pri izbiri študija je poslušala sebe in zbranim je položila na srce: »Če boste delali tisto, v kar verjamete, boste v tem dobri.« Svetovala jim je tudi, naj se ne bojijo menjati svoje poti, če ugotovijo, da so se pri izbiri zmotili. Za konec je dodala: »Uspeh je relativen. Sama menim, da sem uspešna, ker opravljam svoje delo in mi v ponedeljek zjutraj ni težko vstati in iti v službo.«

Pomembno je najti smisel v svojem delu

Peter Jeglič, vodja laboratorija za hladne atome na Inštitutu Jožefa Stefana, je bil od nekdaj dober v matematiki in fiziki. Spodbuda za razvoj talenta iz strani profesorjev ga je vodila na študij fizike, čeprav takrat ni bil povsem prepričan, v kaj se spušča. Po zaključenem doktoratu se je odpravil na 'post-doc' v Dresden, kar vidi kot ključen trenutek svoje kariere: »Spremeni se okolje, tam se moraš dokazati sam. Delaš v mednarodnem okolju, obdan z ljudmi iz celega sveta.«

Tudi Eneja Osterman, projektna vodja na področju energetskih rešitev v podjetju Interenergo in nominiranka za Inženirko leta 2019, se je navduševala nad matematiko in fiziko. Študij strojništva je videla kot dobro kombinacijo obojega, saj lahko ustvariš nekaj konkretnega, obenem pa je področje zelo široko in ji ponuja nešteto možnosti. Zanimanje za obnovljive vire energije jo je pripeljajo do trenutnega delovnega mesta: »Pomembno mi je, da delam nekaj smiselnega. Večji kot so projekti, večji so možni energijski prihranki.«

Konkurenca nas dela močnejše

Rok Koren, skrbnik ključnih kupcev in vodja digitalizacije pri podjetju Siemens Slovenija, je po študiju elektrotehnike po sili razmer pristal v prodaji. Prav na tem področju je spoznal tudi pomen konkurence: »Na vseh področjih nas konkurenca dela močnejše. Vedeti pa morate, v čem ste dobri.« Pri trenutnem delu ima veliko stika s proizvodnimi podjetji: »Če želimo nek izdelek proizvajati v velikih količinah, postaviti proizvodno linijo, potem potrebujemo inženirje.«

Osterman je dijakom še svetovala, naj pri izbiri gledajo tudi ali bodo ob zaključku študija dobili zaposlitev: »Elektrotehnika, strojništvo, računalništvo – tu so poklici prihodnosti.« Jeglič je dodal še: »Bistvo vsega je, da se boš v službi, še posebej v znanosti, še vedno lahko igral.«

Erjavec je dijakom položila na srce, naj se ne glede na študij, učijo tudi mehkih veščin in prodaje: »Kot naravoslovec imaš odlično osnovo za posel, saj je koncept podoben. Inženir, ki razume posel je vreden veliko več kot tisti, ki ga ne.«

Zgled so ljudje z znanjem, ki znajo uživati pri delu

Na svoji tako življenjski kot karierni poti je pomembno, da imamo dober zgled. Koren je tekom šolanja videl vzor v učitelju fizike in profesorju, ki je obvladal IT. Obema je bila skupno znanje, kar občuduje še danes: »Zame so vzor vsi ljudje, ki obvladajo svoje področje in imajo neko pravo znanje.«

Erjavec, ki so ji zgled ljudje z veliko znanja in ki uživajo v svojem delu, pa je dijakom svetovala: »Imejte okrog sebe ljudi, ki bodo z vami delili znanje in vam bodo zgled.«