Navdušujemo za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.


VRZITE SE V VODO

03 februar 2017

Ali ste vedeli, da je kar 97,6 % možnosti, da bodo poklic računovodje v prihodnje opravljali roboti? Kako se pripraviti na nove poklice, ki vznikajo? Katera znanja, poklici in vrline bodo v prihodnosti tisti, ki bodo uresničevali želje po rasti, razvoju in varnosti? Kaj v sodelavcih iščejo tisti, ki zaposlujejo? V sredo, 1. februarja smo se na dogodku 'Ne teslo, Tesla bom!' v okviru projekta Inženirke in inženirji bomo! o tem pogovarjali s podjetniki, managerji, inženirji ter mladimi na Gimnaziji Bežigrad.

Sarah Jezernik, namestnica glavnega direktorja v inženirskem podjetju Plinovodi je izpostavila, da so inženirski poklici izjemno iskani: »To je poklic prihodnosti. Če radi izboljšujete stvari, potem imate prave lastnosti inženirja. Mi jih iščemo, pa jih ni.« Gregor Rebolj, direktor podjetja Kyuriosity in Mladi manager 2015 je dodal, da se kot inženir ves čas razvijaš: »Na začetku te hitro zavede, da delaš stvari, ki so mogoče zanimive samo tebi. Počasi pa se razvijaš in spoznavaš, kaj je vredno delati in kateri problemi so vredni reševanja.«

Tudi če desetič ne uspe

Jože Torkar, direktor energetskih rešitev v Petrolu je dijakom namignil, kako bodo prepoznali, kaj je tisto, kar si zares želijo početi v življenju: »Kdaj veš, da je stvar prava? Občutki so isti kot takrat, ko si zaljubljen.« Zdravka Zalar, direktorica družbe Smartis, ki razvija platformo Smart City jim je svetovala, naj preizkusijo čim več stvari, da bodo našli pravo: »Vsaka izkušnja šteje, ni sramotnih del. Vsako je izkušnja za naprej.« Urška Jež, izvršna direktorica ABC Pospeševalnika Slovenija je že kot otrok vedela, da želi 'šraufati'. »Moj dan je bil zanimiv samo, če sem bila potolčena in umazana. Upajte si. Nič narobe, če prvič ali desetič ne uspe. Ključno je, da imate ideje,« je nadaljevala Ježeva.

Ne sme vas biti strah

Mateja Panjan, odgovorna za področje internega komuniciranja in zavzetosti zaposlenih v podjetju Danfoss Trata jih je nagovorila naj bodo aktivni že danes: »To kar čutite, lahko tudi izvedete. Že zdaj!« Aleš Pušnik, vodja tehnologije v Danfoss Trati pa je poudaril, da prihodnost inženirstva ne postaja negotova: »Tudi če se bo vse avtomatiziralo, pa se bo poklic inženirja zelo težko. Oni so ustvarjalci, ki ideje pretvorijo v realnost.«  

Julij Božič, izvršni direktor za inovacije in digitalizacijo poslovanja v družbi BTC, pa je zasuk v karieri opisal kar na lastnem primeru: »Bil sem generalni direktor družbe, pa sem se pri teh letih še enkrat vrgel v vodo in poskusil nekaj novega. Zakaj pa ne? Samo strah vas ne sme biti.« 

Foto: Nik Aleksander Toš

Več o projektu: http://talentsrule.org/sl/