Navdušujemo za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.


Kaj pa tvoji starši delajo?

22 september 2022

»Na fakulteti vse delaš sam. A ne poznam nobenega podjetja, v katerem ne bi delal v ekipi,« je dijakinje in dijake nagovoril Žan, študent elektrotehnike. V torek, 20. septembra 2022, smo se družili z dijaki Gimnazije Vič družili na dogodku Ne teslo, Tesla bom. Prisluhnili smo zgodbam petih zanimivih gostov, iskali recept za srečo in ga povezali z inženirstvom.

Mlade vlečejo družbeni zgledi

V trenutkih pomembnih odločitev, kot je izbira študija, imajo dijaki običajno veliko vprašanj in malo odgovorov. Osrednje sporočilo našega obiska je bilo, naj združijo tisto, v čemer so dobri, kar radi počnejo in kar okolje potrebuje. Alen Sotlar, inženir računalništva in informacijskih tehnologij, razvijalec v podjetju Plinovodi, je svojo odločitev sprejel v obratni smeri: »Nisem izhajal iz ljubezni do poklica, ampak sem se odločil za tisto, kar je bilo najbolj iskano. Ljubezen pa je prišla kasneje.« Eva Čebašek, inženirka strojništva in elektrotehnike, testna koordinatorka v podjetju Elaphe, je navdih pri izbiri študija našla v življenju blizu letališča, polnega strojnikov. »Vedno sem se bala, kako se bom kot punca znašla v strojništvu. Videla pa sem, da ni nič narobe, če si drugačen od ostalih – le početi moraš tisto, kar te veseli,« je povedala o strahovih, s katerimi se je soočala med študijem.

Najpomembnejše je sodelovanje in povezovanje

Žan Podlesnik, študent Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani in bivši dijak Gimnazije Vič, je dijakom predstavil projekt Ziggi, v okviru katerega so študenti tehniških fakultet sestavili

karbonski dirkalnik, s katerim so sodelovali na inženirskem tekmovanju Formula Student. Tam se je naučil, kako pomembno je ekipno delo in sodelovanje: »Na fakulteti ti govorijo, da delaj sam. Ne poznam pa niti enega podjetja, kjer ne bi delal v ekipi. Znati moraš delati z ljudmi in tega me je naučil ta projekt.« V ekipah se združujejo različni profili posameznikov. Zato smo med družbo inženirjev povabili tudi Nino Janša Koželj, ekonomistko in vodjo korporativnega komuniciranja v podjetju Danfoss Trata. Poudarila je, da inženirji lahko zasedajo zelo raznolika delovna mesta: »Pri nas so strojni inženirji razdeljeni v tri skupine: inženirje prodajnike, produktne vodje in razvojnike. Sodelovanje med njimi je ključno za kvalitetno opravljeno delo. Tudi kot strojniki se torej lahko znajdete na najrazličnejših delovnih mestih.«

Kje tiči razlog za pomankanje inženirjev?

Na dogodku smo dijake povabili k reševanju Slovenskega kvizuma, eno namizno igro pa smo tudi podarili. Prislužil si jo je dijak Val, ki je zastavil zelo pomembno vprašanje: zakaj se sploh soočamo s pomankanjem inženirjev – je razlog v zares velikem povpraševanju ali gre za sistemsko napako? Skupaj smo ugotovili, da ima razlog več razsežnosti. Prevečkrat se mladi kljub zanimanju in nadarjenosti za naravoslovne predmete študija na tehniških fakultetah preprosto ustrašijo. Pomirila jih je Jasna Hengović, inženirka matematike, razvijalka programske opreme v podjetju Cosylab in Inženirka leta 2020: »Ni treba biti genij, da končate naravoslovno fakulteto.«

 

Na dogodku so dijaki spoznali štiri zanimive zgodbe inženirjev. Več jih lahko odkrijete v aplikaciji KAMbi