Navdušujemo za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.


Dober inženir postavlja veliko vprašanj

23 december 2022

»Študij je odlična podlaga za znanje, ki ga je treba neprestano nadgrajevati s prakso in se dodatno razvijati je dijakinje in dijake ŠC PET nagovoril Urban, študent elektrotehnike. V torek, 13. decembra 2022, smo na dogodku Ne teslo, Tesla bom z zanimanjem prisluhnili zgodbam štirih zanimivih gostov in odgovorili na vprašanja, ki se pojavljajo v glavah vedoželjnih dijakov.

Življenje nagradi pogumne

Kako težka je fakulteta, se sploh upam lotiti tega izziva? Vprašanje, ki je bilo najprej tiho, nato pa vse glasneje predmet diskusije med dijaki, dijakinjami in gosti. Ob zaključku srednje šole je lahko odločitev za naslednji korak precej stresna: »Ne zanašajte se na mnenja drugih, naj vam to ne zapre vrat. Tudi, če ste kakšno leto neuspešni, poskusite znova,« jim je svetoval Marko Malovrh, inženir elektrotehnike, razvijalec vgrajenih sistemov v podjetju RLS Merilna tehnika. »Življenje vedno nagradi tiste, ki si upajo, ne tiste, ki ostajajo v ozadju,« je še dodal. Z njim se je strinjal Matej Bregar, inženir računalništva, direktor IT v podjetju BTC, ki je zbranim povedal: »Z voljo in zagonom lahko premagate tudi zelo težke izzive.« Teh pa v inženirstvu gotovo ne manjka, kar je izpostavil tudi Uroš Kerin, inženir elektrotehnike, pomočnik direktorja področja za upravljanje s sredstvi in projekti ter vodja diagnostično analitskega centra ELES: »Imate odlično priložnost, saj je tehnika široka kot vesolje in ima neskončno priložnosti

Z izobrazbo se odpirajo neštete možnosti

Že star pregovor pravi: več znaš, več veljaš. Podobno sporočilo je dijakom predal Kerin: »Najbolj veseli smo, ko lahko v restavraciji izbiramo med 30 različnimi jedmi. Če pa dobimo meni z eno samo opcijo, smo sicer siti, a to ni tisto, kar si zares želimo. Podobno se z izobrazbo odpirajo neštete možnosti, ki jih drugače mogoče ne bi imeli.« Izpostavil je tudi, da je pomembno, da smo vsak dan radovedni: »Kdaj ste nazadnje učiteljem zastavili kakšno strokovno vprašanje? Sprašujte, cenite njihove izkušnje in znanje, tako boste začeli razmišljati drugače.« Da je znanje res pomembno se je strinjal tudi Urban Garbajs, študent Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani, in dodal: »Študij je odlična podlaga za znanje, ki ga je treba neprestano nadgrajevati s prakso in se dodatno razvijati.« Pomembne so tudi delovne izkušnje tekom študija : »Na trgu je veliko študentskih del, pomembno je poiskati najbolj kvalitetne, kjer se lahko marsikaj naučiš.«  

Cilji naj bodo ambiciozni, a vseeno realni

Velikokrat izpostavimo, da je pri delu uspešen tisti, ki ima svoje delo rad, kar potrjuje tudi Malovrh: »Komaj čakam ponedeljke, saj v svojem delu neizmerno uživam.«  Drugo merilo uspešnosti pa je izpostavil Bregar: »Inženirjeva največja potrditev dobro opravljenega dela so zadovoljni uporabniki njegovih rešitev.« V zanimivi diskusiji o kariernih priložnostih in plačah inženirjev je Bregar povedal: »Bodite realni v svojih pričakovanjih, a vseeno ambiciozni.« Kerin je še dodal: »Zavedati se morate, da z visoko plačo pride tudi zelo velika odgovornost.«

Za konec je Malovrh dijakom in dijakinjam priporočil, na kaj naj bodo pozorni pri iskanju prvih kariernih priložnosti: »Teoretično znanje je pomembno, glavna pa je želja po učenju. Če smo pripravljeni delati in se učiti, ni nič nemogoče. Delodajalci iščejo zainteresirane posameznike z željo po ekipnem delu, saj prav sodelovanje uspešnih in radovednih posameznikov prinaša najboljše rezultate.«