Navdušujemo za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.


Na poti k inovativnosti je pomembna drugačnost

22 marec 2023

Odločanje o nadaljnji študijski poti je za dijake zelo pomembno obdobje. Ključno je, da izberejo pot, ki jih bo osrečevala. Zato smo se v sredo, 15. marca 2023,  na dogodku z naslovom Ne teslo, tesla bom! na I. Gimnaziji v Celju pogovarjali o inženirskih poklicih.

Pri študiju je pomembna radovednost

“V otroštvu sploh nisem razmišljala o inženirskem poklicu. Kot otrok imaš svojo idejo o poklicu, ki bi ga rad opravljal, potem pa si kar naenkrat star 17 let in se moraš odločiti, kaj boš počel celo življenje. Zame je bilo to kar težko,” je priznala Iza Burnik, inženirka elektrotehnike in aplikacijska inženirka v podjetju Dewesoft, ki se je po naključju odločila za obisk  informativnega dnena Fakulteti za elektrotehniko v Ljubljani. Tako je odkrila svojo ljubezen: »Fakulteta me je očarala, iz danes na jutri sem se odločila za to pot in zaenkrat mi ni žal.«

Katja Pajk, študentka gospodarskega inženirstva Fakulteti za strojništvo Univerze v Mariboru, je mlade spodbudila, naj bodo pri študiju radovedni: »Na fakulteti  je ogromno strokovnjakov, ki vam bodo lahko svetovali, dali napotke. Hkrati pa boste preko njih lahko dobili različne karierne priložnosti.« Aljaž Trbovšek, inženir mehatronike in vodja projektov za nove proizvode v podjetju KLS Ljubno, pa je dijakom pri odločanju svetoval: »Pomembno je, da tisto, za kar se odločiš, tudi rad delaš.«

Pomembno je ločevanje med delom in prostim časom

Pogosto se izkaže, da so izkušnje tiste, ki v življenju zares štejejo. »Kot  dijak ali  študent se pri izbiri poklica lahko premislite zato je pomembno, da preizkusite čim več počitniških del. Različne izkušnje vam bodo prišle prav tudi v prihodnosti,« je poudaril Trbovšek. Pajk se je strinjala: »Študentska dela so super priložnost, da ugotoviš, kaj bi v življenju rad počel in česa ne. Tudi z deli, kot so pomoč v trgovini ali kavarni, pridobiš veščine, ki so povezane z delom z ljudmi. Te pa v podjetjih vedno štejejo.«

Izkušnje lahko pridobivamo tudi s hobiji, v prostem času. Trbovšek je pomen ločevanja med zasebnim in službenim življenjem ponazoril s prispodobo: »Če v roki konstantno držiš kozarec z malo vode, bo ta čez čas postal zelo težak. Če pa kozarec po nekem času odložiš in ga naslednji dan ponovno primeš, boš spet z novo močjo šel skozi nov dan. Zato je pomembno, da najdemo ravnovesje med delom in hobiji.«

Izkušnje in napake so vodilo do uspeha

Vsak se rad pohvali z uspehi, marsikdo pa zamolči izzive in napake, s katerim je je soočil na tej poti. Adina Mlivić, inženirka logistike in vodja materialnega toka v podjetju BSH Hišni aparati, je delila opažanje, da največ napak izhaja iz mehkih veščin: »Inženirji smo posebni ljudje. Večinoma  nimamo zelo razvitih mehkih veščin in se jih moramo priučiti. Zato vam svetujem, ne glede na to, ali ste tehnični tip človeka ali ne, da sproti gradite na razvoju mehkih veščin. Te so ključne za delovanje v organizaciji.«

Burnik je dijake spodbudila naj izkoristijo priložnost: »Vsako priložnost, ki je nisi izkoristil, si jo zapravil. Poskusite in izkoristite vse priložnosti, tudi če vmes delate napake. Iz napak se učimo.« Trbovšek pa je dodal še, naj bodo drugačni od ostalih: »Dostikrat si stvari nisem upal izpostaviti, karkoli povedati na glas. Ampak ravno to je potrebno narediti, da pokažeš, da si drugačen od ostalih. Ravno to šteje na poti k inovativnosti.«