Navdušujemo za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.


Če si radoveden in se odločiš za inženirstvo, je formula uspeha zagotovljena

12 maj 2023

V ponedeljek, 8. maja 2023, smo na GSŠRM Kamnik v sklopu projekta Inženirke in inženirji bomo! izvedli dogodek Ne teslo, Tesla bom! Dijake smo želeli navdušiti za ustvarjalnost v tehničnih poklicih in jih informirati o različnih poklicnih možnostih, na katere morda sami ne bi pomislili.

Razmislite, kaj vas resnično zanima

Bojana Lango, inženirka računalništva in informatike ter razvijalka v podjetju Epilog, se je najprej vpisala na študij farmacije, a je kmalu ugotovila, da je bila odločitev napačna. Zato je dijakom položila na srce, da se tekom študija lahko premislijo in izberejo drugo karierno pot, če se v njej ne vidijo, a morajo biti pri tem konstruktivni: »Za računalništvo sem se odločila, ker sem imela prijatelje, ki so bili 'garažni' programerji. Nad tem so bili tako navdušeni, da sem želela to poskusiti in početi tudi sama.« Tudi Adi Handžar, inženir elektrotehnike in razvojni inženir v podjetju Iskraemeco, je potrdil, da je bila njegova izbira pravilna: »Vedel sem, da bi rad študiral nekaj tehničnega, saj sem doma vedno tehnično ustvarjal. Zato sem se odločil za elektrotehniko.«

Jani Recer, inženir elektrotehnike in vodja IT v podjetju Borzen, do vpisa na fakultete ni vedel, katero smer bi izbral. Zanimala ga je tako biologija kot tudi strojništvo in elektrotehnika. Po razmisleku, kaj bi mu najbolj ustrezalo in kje bi bil lahko najbolj uspešen, se je odločil za študij elektrotehnike, ki ga je pritegnila predvsem zaradi skrivnostnosti elektrike in magnetizma. Inženirja gradbeništva, Dorona Hekiča, raziskovalca v Zavodu za gradbeništvo, pa je v gradbeništvo pritegnil oče: »Imel je manjšo obrt, zidarstvo. Že od malega sem mu pomagal in to me je kasneje tudi usmerilo v inženirsko stroko.«

Inženir mora poslušati ideje drugih

Vsem sogovornikom je bilo skupno njihovo veselje do dela, ki ga opravljajo. Jan Fišer, fizik in strokovni sodelavec v podjetju Fotona, je poudaril: »Inženir mora znati poslušati tudi ideje drugih, ne le svojih. Velika prednost je znati sprejemati in upoštevati druga mnenja ter se na podlagi teh odločiti za najboljšo možno rešitev.« Lango je izpostavila navdušenje nad konstantno rastjo in iskanjem novih načinov za izboljšanje stvari: »Pri informatiki se tehnologija ves čas razvija. Če ne greš z njo naprej, si fosil, nihče te ne bo več potreboval.« Recer je poudaril še navdušenje nad delom z ljudmi, saj  vsak razmišlja malo drugače.

Priložnosti vam bodo razširile obzorja

Inženirji poleg tehničnega znanja potrebujejo tudi druge, netehnične kompetence. Lango je izpostavila, da mora biti inženir iznajdljiv, da ga nepredvidena situacija ne vrže iz tira in da zna poiskati konstruktivne rešitve za težave, s katerimi se morda še nikoli ni srečal. Hekič se je strinjal in dodal: » Izkoristite vsako priložnost, ki jo dobite. Razširila se vam bodo obzorja, kasneje pa boste hvaležni za vse izzive, ki so krojili vaše kompetence

Handžar je poudaril še pomen mehkih veščin: »Komunikacija s strankami in sodelavci je ključna za dobre rezultate.« Recer se je strinjal in izpostavil komunikacijo: »Velikokrat se znajdeš v situacijah, ko je v proces vpletena vrsta različnih ljudi. Če imaš z njimi dobre odnose in če znaš rešiti težave s pogovorom, boš hitreje prišel do želenega cilja.«

Poskusite sami ugotoviti vas najbolj veseli in tisto kar želite delati

Ob koncu pogovora je Fišer mladim svetoval, naj dobro razmislijo, kaj jih zanima, obenem pa naj bodo pozorni tudi na to, ali bodo v tem poklicu dobro zaposljivi: »Razmislite tudi, kaj lahko poleg službe ostane vaš hobi.« Hekič se je strinjal in dodal: »Če si radoveden in se odločiš za inženirstvo, je formula uspeha zagotovljena.« Lango pa je dijakom položila na srce, naj sami poskusijo ugotoviti, kaj jih najbolj veseli in kaj si želijo delati: »Zgodilo se bo, da vam kakšen predmet na fakulteti ne bo šel od rok. A to ne pomeni, da ste se odločili narobe. Enako je na poti v življenju, pred nami so in bodo izzivi, ki jih moramo premagati.« Handžar pa je dijakom svetoval, naj si že tekom študija poiščejo delo: »Pridobite lahko različne izkušnje in kompetence, ki vam bodo v življenju prišle prav. Zaradi tega boste v prednosti pred ostalimi.«