13 maj 2025
V četrtek, 24. aprila, se je v domačem okolju Inženirke leta 2024, v podjetju Interblock, odvilo letno srečanje partnerjev projekta Inženirke in inženirji bomo. Na srečanju smo predstavili delovanje projekta v letu 2024.
Projekt že trinajsto leto zapored odpira vrata slovenskih gimnazij in srednjih šol ter mladim približuje svet inženirstva, preko dogodkov, srečanj z inženirkami in inženirji v živo.
Na srečanju, kjer se je zbralo približno 20 udeležencev, smo uvodoma prisluhnili kratki predstavitvi podjetja Interblock. Predstavili so svoje delovanje, tehnološke rešitve in razvojne usmeritve. Sledil je osrednji del dogodka s predstavitvijo rezultatov in novosti v okviru projekta, ob koncu pa še sproščeno druženje in odprta razprava, ki je spodbudila izmenjavo idej ter pogledov na za naprej.
Leto 2024 v številkah
Pomembno novost predstavlja prenovljena aplikacija KAMbi 2.0, s katero se mladi lahko preverijo kateri inženir/ka bi bili. Aplikacijo smo začeli še bolj aktivno razvijati in se še nadgrajuje.
Kam bi pa šel?
Prisluhnili smo tudi pogovoru Inženirki leta 2024, Rebeki Kropivšek Leskovar in Zdravki Zalar, direktorici podjetja Smartis ter predsednici projekta Inženirke in inženirji bomo! Pogovarjali smo se o mladih talentih, pomembnosti podatkov in statistike glede vpisov na fakultete ter kaj prinaša prihodnost umetne inteligence.
»Mladim bi morali omogočiti še več praktičnega ustvarjanja, saj jih prevelika količina teorije lahko odbije.» Potrebno jim je ustvariti peskovnik, prostor, kjer lahko delajo napake iz se iz njih učijo,« je povedala Zalar.
Kropivšek Leskovar je dodala, da v Sloveniji manjka vajeništva in neposrednega stika z delom. Obe pa sta se strinjali, da je dostop do kakovostnih podatkov, glede vpisov na fakultete, ključen za načrtovanje prihodnosti in doseganja ciljev,
Zadnja generacija, ki bo vodila samo ljudi
Dotaknili smo se tudi prihodnosti voditeljstva in umetne inteligence. Današnji managerji naj bi bili zadnja generacija, ki bo vodila samo ljudi. V prihodnosti naj bi vodili ljudi in AI agente. Kropivšek Leskovar je poudarila, da se okolje neprestano spreminja in da moramo biti na te spremembe pripravljeni. Zalar pa je dodala, da umetno inteligenco vidi predvsem kot orodje, ki lahko okrepi človeško vodenje: »AI sprejemam kot orodje, mislim da bomo ljudje še močnejši, ker na koncu umetna inteligenca nima čustev, ljudje pa jih imamo.« Kropivšek Leskovar je dodala: »Tukaj je ključno razumevanje. Potrebno je vsem približati razumevanje in pismenost za umetno inteligenco.«
Hvala vam, da skupaj navdušujemo mlade in jim širimo obzorja, kaj vse zanimivega bodo lahko ustvarjali v življenju. Veseli bomo morebitnega klica ali predlogov, pobud in komentarjev s povratno informacijo ali preko ankete.