18 junij 2025
V sklopu iniciative Inženirke in inženirji bomo! so že šestič podelili priznanja inženirska iskra. Na slavnostni podelitvi so jo prejeli novomeški dijakinji, ki razvijata napravo Tremolis, mentor dr. Igor Petrović z ekipo Edvard Rusjan Team (Fakulteta za strojništvo, UL) ter dr. Maša Jazbec in Katapult Robotika iz Trbovelj. Posebni pohvali sta šli v roke dijaškemu podjetju Sound & Round d.d. iz Škofje Loke in Akademiji FERI Univerze v Mariboru.
Le 15 % odraslih v Sloveniji meni, da je otrokova domišljija pomembna lastnost, kaže raziskava UMAR. A ravno ustvarjalno razmišljanje je ključno za prihodnje razvojne preboje, zlasti na področjih STEM, kjer se Evropa že danes sooča z resnim pomanjkanjem usposobljenih strokovnjakov. Štiri od petih malih in srednjih podjetij v EU težko najdejo kadre za področja, kot so umetna inteligenca, IKT in kvantno računalništvo.
Dogodek je podprl minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije, dr. Igor Papič: »Brez inovacij ni napredka, zato naše ministrstvo s ponosom podpira dogodek Inženirska iskra. Navdušenje nad znanostjo in tehnologijo naj spodbujajo že starši pri majhnih otrocih, to pa naj se nadaljuje tudi v vrtcu, šoli. Vendar se moramo zavedati, da smo kadrovski potencial, ki ga imamo pri fantih, že bolj ali manj izčrpali. Tisti, ki jih zanimajo t. i. STEM področja, se odločijo za študij s teh področij, še vedno velik neizkoriščen potencial pa imamo pri dekletih, predvsem zaradi predsodkov, da so STEM študiji bolj primerni za fante. Torej je treba pri dekletih še bolj vzpodbujati inženirsko iskro, da bo izničila predsodke, ki so samo v glavah ljudi.«
Iskra, ki zaneti okolje
»Zdi se mi, da so poti do navdiha za inženirstvo neskončne in za vsakega posameznika edinstvene. A vsaka zgodba ima eno skupno točko in to je skupnost. Naj bodo to društva, šolski projekti, mentorji …Tista iskrica, ki v nas vname plamen inženirstva, se pojavi le z medsebojno podporo, ki jo najdemo v takih okoljih. Le z medsebojno podporo se počutimo dovolj svobodne, da lahko raziskujemo, se igramo in tako najdemo odgovore na vprašanja, za katera sami nismo sigurni. Zato tako rada vidim, da obstajajo ljudje, ki taka okolja aktivno vzpostavljajo, in še bolj pomembno, tudi vzdržujejo,« je ob tej priložnosti spomnila Inženirka leta 2024, Rebeka Kropivšek Leskovar.
Priznanja inženirska iskra vsako leto prejmejo prebojne, izvirne prakse, projekti, dogodki ali osebe, ki so pomembno prispevali k razvoju, veljavi in navduševanju za inženirski poklic in inovativnost v družbi. Med nagrajenimi so pogosto posamezniki, projekti in organizacije iz šolskega okolja, ki pomembno vpliva na opredelitev mladih za vstop v inženirski svet. Pri letošnjem izboru so v komisiji sodelovali predstavniki Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije, Zbornice elektroindustrije Slovenije, Pisarne za prenos znanja Univerze v Ljubljani in organizatorji.
Prejemniki inženirskih isker 2025 so:
Dijakinji Zoja Jurečič in Lana Ocvirk, Gimnazija Novo mesto, za napravo Tremolis
Ko mladi ustvarjajo z mislijo na boljši jutri za vse, nastajajo rešitve, ki niso le tehnično dovršene, temveč v sebi nosijo tudi humano noto. Dijakinji novomeške gimnazije Zoja Jurečič in Lana Ocvirk sta s projektom Tremolis pokazali, kaj pomeni uporabno inženirstvo. Ustvarili sta napravo, ki ljudem z esencialnim tremorjem izboljšuje kakovost življenja. Tremolis je mehansko-elektronska naprava, ki z impulzi pomaga zmanjševati simptome tresenja rok, omogoča lažje izvajanje vsakdanjih opravil in posledično krepi tudi samopodobo njegovih uporabnikov, še zlasti starejših. Pri razvoju sta se Zoja in Lana srečevali z realnimi tehničnimi izzivi – od ergonomije do prenašanja vibracij v roko uporabnika, da so te učinkovite, a da ne povzročajo nelagodja. Z znanjem, ustvarjalnostjo in zagnanostjo sta razvili delujoč prototip in rešitev še nadgradili z uporabniku prijazno aplikacijo. Dokazali sta, da tudi dijaki lahko razvijejo učinkovite naprave. Svojo inovacijo sta uspešno lansirali na trg. Z izdelkom sta prepričljivo zmagali na mednarodnem tekmovanju v Litvi; v domačem okolju pa sta se med drugim uspešno predstavili na tekmovanju ScienceJam, ki je namenjeno prav podjetno oz. tržno usmerjenim znanstvenim projektom slovenskih dijakov. Mentorsko in raziskovalno okolje, v katerem se je rodila ideja o Tremolisu, kaže, kako pomembno je mladim dati priložnosti. Ustvariti podporno okolje, v katerem se prepletajo znanost, podjetnost in čut za sočloveka. Tremolis je več kot tehnični izdelek – pooseblja mladostno drznost, iznajdljivost in srčnost. Za vse troje, združeno v odličnem izdelku, Zoji in Lani strokovna komisija podeljuje priznanje inženirska iskra.
Dr. Igor Petrović (mentorstvo študentov) in Edvard Rusjan Team (Fakulteta za strojništvo, Univerza v Ljubljani)
Pravi čar inženirstva je drznost. Drznost, kako ideje iz teorije popeljati v življenje. Ekipa Edvard Rusjan Team Univerze v Ljubljani, ki jo sestavljajo študentje strojništva, elektrotehnike, računalništva in drugih področji, je drzno sledila stopinjam pionirja slovenskega letalstva Edvarda Rusjana in svoje znanje prelila v vrhunski dosežek. Pod mentorstvom dr. Igorja Petrovića, vodje laboratorija za aeronavtiko in predavatelja na Letalski šoli Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani, so ustvarili letalnik, ki uspešno premaguje zahtevne izzive – tako v zraku kot na tleh.
Dr. Igor Petrović s svojo strokovnostjo, predanostjo in vizijo že vrsto let vodi študente skozi kompleksne in inovativne projekte. Člani ekipe so pod njegovim mentorstvom uspešno združili svoje znanje, kreativnost in spretnosti ter izdelali izjemen letalnik. Na mednarodnem tekmovanju Design/Build/Fly so se pomerili s 112 ekipami najboljših svetovnih univerz in se s svojim izdelkom zavihteli na odlično 8. mesto.
Ta uspeh je plod njihove ustvarjalnosti, iznajdljivosti in močnega ekipnega duha, ki jih povezuje. Kot je nekoč Edvard Rusjan drzno poletel z letalom iz lesa in platna, je Edvard Rusjan Team pod vodstvom dr. Petrovića pogumno premaknil meje mogočega. Dokazali so, da se vrednost znanja pokaže ob soočenju z največjimi izzivi.
Dr. Maša Jazbec in Katapult Robotika
Dr. Maša Jazbec z vizionarskim pristopom uresničuje svoje poslanstvo: mladim približati sodobne robotske tehnologije. Pod okriljem Katapult Robotike – enega najbolj sodobno opremljenih robotskih laboratorijev pri nas – mladim omogoča, da se neposredno srečajo z industrijsko robotiko, humanoidnimi roboti in celo z upravljanjem naprav z možganskimi signali. Katapult Robotika deluje kot sodobna platforma, ki otroke in mladino vključuje v svet robotike prek praktičnega dela, ustvarjalnosti in raziskovanja. Program "Robotičar/ka bom!" otrokom, starim od 9 do 12 let, omogoča, da sami sestavijo humanoidnega robota, ga programirajo in animirajo. Dr. Maša Jazbec z jasno vizijo in konkretnimi dejanji spreminja odnos družbe do tehnologije. Roboti niso več oddaljena prihodnost, temveč realna izkušnja, tukaj in zdaj. Z delavnicami, demonstracijami in programi aktivno gradi tehnično kulturo ter spodbuja radovednost in inženirsko razmišljanje med mladimi. Za njen doprinos k popularizaciji tehnologije, tehničnemu opismenjevanju in ustvarjanju vključujočega okolja dr. Maši Jazbec in Katapult Robotiki podeljujemo priznanje inženirska iskra.
Prejemnika posebnih pohval (t. i. honorable mentions) sta:
Sound & Round d.d. (Moje podjetje – JA Slovenija, Srednja šola za lesarstvo, Šolski center Škofja Loka)
Včasih se najbolj inovativne rešitve skrivajo v preprostih idejah. Dijaki Srednje šole za lesarstvo Šolskega centra Škofja Loka – Jan Bernik, Tobija Štalec, Ažbe Jereb in Matic Demšar – so v okviru dijaškega podjetja Sound&Round d.d. združili trajnost, oblikovanje in tehnično znanje. Rezultat? Lesen ojačevalec zvoka za mobilne telefone. Izdelek, ki deluje brez elektrike ali povezave, se opira na premišljeno obliko in naravni material – les. Trpežen in estetski ojačevalec zmanjšuje izpostavljenost elektromagnetnemu sevanju in je neškodljiv za sluh. Zato je primeren tudi za gluhe in naglušne uporabnike. Njihov izdelek ni ostal neopažen – v letošnjem izboru za dijaško podjetje JA Slovenija so osvojili prvo mesto. Tehnične šole, kot je škofjeloška srednja šola za lesarstvo, odlično razumejo pomen praktičnega dela za razvoj mladih. Ti s svojo inovativnostjo, trajnostno naravnanostjo in podjetniško usmeritvijo dokazujejo, da je prihodnost inženirstva v dobrih rokah. Zato jim podeljujemo častno omembo inženirske iskre.
Akademija FERI (Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko, Univerza v Mariboru)
Inženirska pot se pogosto začne veliko prej, kot si morda predstavljamo – ob prvem radovednem vprašanju, prvem poskusu razumevanja sveta ... Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko (FERI) Univerze v Mariboru je otroško radovednost prepoznala kot ključno priložnost za razvoj. Vzpostavila je Akademijo FERI – celovit in sistematičen program, ki otrokom in mladim odpira vrata v svet tehnologije. Akademija FERI s številnimi programi, kot so počitniške šole, Mini akademija, naravoslovno-tehniški dnevi, krožki, natečaji in raziskovalne naloge zagotavlja raznolik ter sodoben pristop do vsebin STEM. Mladi skozi delavnice stopajo v stik s sodobnimi tehnologijami in raziskovalnim delom. Študentje, profesorji in asistenti pa z aktivnim udejstvovanjem gradijo most med generacijami. Za zagon in vzpostavitev tako obsežne in dobro zasnovane infrastrukture za zgodnje usmerjanje mladih v inženirske vode, Akademiji FERI podeljujemo častno omembo inženirske iskre.